SORUYORUZ!

2006 ve 2007 senelerinde aşağıdaki başlıkla sorularımızı ilanen duyurduk. Bu durum, bu aymazlık, bu ihanet dünyanın ortalama bir ülkesinde, ortalama haysiyete sahip bir yönetici/görevli tarafından onur sorunu yapılırdı. Ancak dönemin yöneticileri yarım ağızla dahi olsa olaylarla ilgili bir kınama yapmadılar. Bilakis üniversitede apo sloganlarıyla yapılan gerilla yürüyüşünü protesto eden öğrencilere aba altından sopa gösterdiler. 

Aşağıdaki metin, günün heyecanı ile kaleme alınmış biraz karışık bir metin. Fakat temelde şu soruları içeriyor

2006 Temel Sorular

 1. Tiplerinden dahi öğrenci olmadığı anlaşılan PKK’nın gençlik kolları (BAGEH, YÖGEH, YDGH) nasıl rahat rahat İTÜ’ye giriyor? 
 2. Bu teröristler neden üniversite öğrenciliğinden atılmıyor?
 3. Bu teröristlere zemin hazırlayan öğrenci örgütlerine neden yaptırım uygulanmıyor?
 4. Özel güvenlik PKK’lılarla neden uzun uzun sohbet ediyor? İTÜ’nün özel güvenlik pkklılarla iş birliği mi yapıyor?
 5. İTÜ yönetimi, öğretim görevlileri olaylar karşısında neden pkklıların tarafını tutuyor?
 6. Apo sloganlarıyla yapılan gerilla yürüyüşü, neden ‘jimnastik yapan gençler” olarak nitelendiriliyor?

2007 Temel Sorular

 1. İTÜ rektörlüğü, geçen seneden neden ders almadınız?
 2. Emniyet güçleri bu herifleri tanımasına rağmen neden haklarında işlem yapmıyor?
 3. İTÜ’ye İTÜ dışından adam girmesini neden engellemiyorsunuz? İzinsiz afişler asmalarına nasıl izin veriyorsunuz? Kulüpler afiş asmak için bir sürü imza alıyor bu adamlar nasıl asıyor?
 4. Örgütçüler nasıl hala İTÜ’de öğrenci olarak kalabiliyor?
 5. PKK İTÜ’de imajını nasıl sileceksiniz? Öğrenciler yürürken polisler kameraya çekiyor da teröristler ve yandaşları yürürken neden toplamıyorlar?
 6. Harp akademilerinin dibinde pkklılara nasıl göz yumuyorsunuz? Apo lehine el ilanlarını nasıl dağıttırıyorsunuz? Nasıl afiş astırıyorsunuz?

 

2006 ve 2007’de itü gerçekleri sitesine yazılmış metinleri ve İTÜ’nün rezalet duyurusunu aşağıda görebilirsiniz.

2007’de yazılan metin

Şimdi Görevlilere Soruyoruz ve Göreve Davet Ediyoruz

1-) Geçen yıl yürüdük neden ders alınmadı?

2-) Bütün emniyet birimlerinde gelenlerin kim olduğu biliniyor neden bu kişiler hakkında işlem yapılmıyor?

3-) İTÜ’ye İTÜ dışından bu adamlar nasıl giriyor? İTÜ’de izinsiz afişleri nasıl asıyor? Biz asmak için bir sürü imza topluyoruz. Bu adamlar nasıl asıyor?

4-) Bu örgütlerle alakalı kişiler hâlâ İTÜ’de nasıl öğrenci olarak kalabiliyor?

5-) “PKK İTÜ’de” imajını nasıl sileceksiniz? Biz öğrenciler yürüken eşlik eden sivil abilere teşekkür ediyoruz. Afiş asarken neredelerdi. Bu adamlar fişlidir. Neden toplanmıyor?

6-) Harp Akademileri’nin dibinde nasıl oluyor da bu PKK’lılar Apo lehine el ilanı dağıtıyor, afiş asıyor?

7-) Nasıl oluyor da her önüne gelen İTÜ içerisine girebiliyor?

Şimdi İTÜlülere Soruyoruz ve Göreve Davet Ediyoruz

😎 Yürüyüş öncesi bizleri İTÜ dışından gelirler, siyasete alet olursunuz vs gibi bölmeye çalışan, katılımı azlatan kişiler; videoda herhangi bir yanlış gördünüz mü?

9-) Haberdar olup da gelmeyen arkadaşlar; siz şimdi rahat mısınız?

10-) İTÜ Sitelerinde bu konuyu gündem edenleri provakatör ilan edenler siz nesiniz?

11-) Bu tür konularda hızlı haberleşilmesi için neler yamamız gerekiyor? İTÜ Gerçekleri Yahoo Grubu yeterli mi?

12-) Bu yürüyüşlerimiz sadece tepki mi olacak? Yoksa İTÜ’deki bütün etkinlikleri bayraklarla mı yapacağız?

SONUÇ

İTÜ Öğrencileri İTÜ’de bölücülüğe karşıdır. Buna da kararlıdır. Bu tür işler yapacaklara buradan bildiriyoruz. Gerekirse yine yürüyecektir elbet.

Ancak bu şu anlama gelmesin ki bazı şerefsizler İTÜ’de yuvalanabilir, İTÜ’lüleri yıldırabilir. İsmet Paşa’nın  “Bir ülkede namuslular namussuzlar kadar cesur olmadıkça o ülke yıkılmaya mahkumdur” sözünü hatırlatmak gerekiyor. Şerefliler artık en az şerefsizler kadar cesurdurlar. Atatürk’ün emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti, Türk Gençlerince sadakatle beklenmektedir. Bu böyle bilinsin.

2006’de yazılan metin

Şimdi Görevlilere Soruyoruz ve Göreve Davet Ediyoruz

1-) Geçen yıllarda BAGEH, bu sene YÖGEH adı ile Bahar Şenliği’ne gelen bu PKK’lılara neden müsaade ediyorsunuz? İTÜ Öğrencilerine saldıranları, İTÜ’lüler toplanıp yürüyene kadar, verilen dilekçeleri görmezden mi geleceksiniz?

2-) Bütün emniyet birimlerinde gelenlerin bilgilerinin olduğu söyleniyorken veya olması gerekiyorken, girmelerine neden müsaade ediyorsunuz? Değil İTÜ, öğrencilikle alakası olmayan insanlar bunlar. Tiplerine, yaşlarına bakılınca da anlaşılıyor.

3-) Şenliktekilerin çok az bir kısmı haricinde İTÜ ile alakasız kişiler iken neden İTÜ dışından gelenleri biraz daha sıkı denetlemiyorsunuz? İTÜ’lülere saldırırken kullandıkları demir ve tahta sopalar nasıl geldi?

4-) Bu örgütlerle alakalı kişiler hâlâ İTÜ’de nasıl öğrenci olarak kalabiliyor?

5-) “PKK İTÜ’de” dendiği halde İTÜ Yönetimi’nden yetkililer nasıl oluyor da Gölet yanındaki PKK’lılara “Jimnastik yapanların fotoğrafları onlar” diyebiliyor? Bütün Gölet Yurtlarında kalan öğrenciler şahit iken üstelik.

6-) Harp Akademileri’nin dibinde nasıl oluyor da bu PKK’lılar Apo lehine, PKK lehine slogan atabiliyor?

7-) Nasıl oluyor da her önüne gelen İTÜ içerisine girebiliyor? Bu seneki şenliklerde görev yapan üniformalı özel güvenlikler PKK’lılarla 2. bir dilden neden konuşuyorlar?

😎 Pazar sabahı Gölet Yurtları’ndaki öğrenciler PKK’lılar yürüyor bir şeyler yapın dediğinde; İTÜ Güvenliği (hem gölettekiler hem merkezdekiler), neden elimizden bir şey gelmez diyor ve öğrencilerin polisi aramasını istemeyip biz hallederiz diyorlar? Pazartesi arkadaşlarımıza saldırılana kadar da kıllarını kıpırdatmıyorlar?

9-) İTÜ içerisine dışarıdan gelmiş kişiler, Solcu iken veya Solcu olduğunu söylerken (Elinde demir sopası, el ilanı dağıtanı döven solcular da görmemiştik bunu da gördük) hiçbir şey söylemeyen İTÜ Görevlileri, Gazeteciler, İlgililer acaba neden içeriye Sağcı olduğunu söyleyen veya öyle tanımlananlar girince harekete geçiyor? Biz İTÜ’de şiddet yanlısı ne Sağcı ne Solcu istemiyoruz. İTÜ’nün adını lekeleyenleri İTÜ’de istemiyoruz. Bunu şiddete meyilli bütün uç kesimler böyle bilmelidir. İTÜ ne sağa ne sola kayar. İTÜ Öğrencileri Atatürk’ün İlkelerine bağlıdır. Gerek gördüğünde de inisiyatifi ele alma kabiliyeti vardır (Bursa Nutku, Gençliğe Hitabe).

10-) Adına basın dediğimiz gerçekleri yazdığını iddia edenler, bundan sonra İTÜ’de bu olayları görüp bilip de basına yansımalarını gören hiç bir mühendis veya mimar size inanmayacaktır. Araştırıp soruşturmadan, hele ki İTÜ’lülere bile sormadan olayı çarpıtıp Sağ-Sol diye özetlemenize de “hayran” kaldık. İTÜ içerisindeki olaylarda Pazartesi günü PKK’lılar İTÜ’lü arkadaşlarımıza el ilanı dağıttıkları için ve Türk Bayrağı açtıklarından dolayı hastanelik edildiler. Üstüne üstlük olay sonrası “İTÜ Faşizme Mezar Olacak” diyerek sol kesimin arasına saklanmaya çalıştılar. Bunu karşıt görüşler arasında kavga olarak yansıttınız. Neden bunu yaptınız? İTÜ’de bundan sonra olabilecek herhangi bir sürtüşmede sizin vebaliniz ne olacak düşünmüyor musunuz?

11-) Salı günü İTÜ içerisinde İTÜ’lülerin yürüyüşlerinde hem de birkaç bin kişinin katıldığı yürüyüşte aykırı sesleri bastırabilmiş, hiç bir kötü olaya meydan vermemiş İTÜ Öğrencisini kamuoyuna öyle bir taşıdınız ki İTÜ’de okuduğumuzu bilen herkes bize kötü gözle bakar oldu. Siz bunun yerine Pazartesi günü Yemekhanede İTÜ’lülere saldıran İTÜ ile uzaktan yakından alakası olmayan PKK’lılardan birinin İTÜ dışarısında Ülkücü olduğu söylenenlerce tartaklanmasını İTÜ’ye mal ettiniz. İTÜ’den olmayan, İTÜ ile alakası olmayanları araştırıp soruşturmadan bize yüklediniz. 1980 öncesi birbirine kırdırıp yok ettiğiniz  nesil yetmedi mi? Sizde hiç mi sorumluluk yok? İTÜ’de yarın öbür gün bir olay olsa sağ sol adına, ki PKK sitelerinde bazı arkadaşlarımızın forumlardaki görünen adları, bölümleri, doğum tarihleri, e-posta adresleri, MSN adresleri verildi. Çoğuna saldırı yapıldı. Bir iş gelirse başta bu haberleri yapan basınımız sorumluluk alacak mı?

12-) İTÜ İşletme Fakültesi internet sitesinin kısa bir süre çökertilip, bölücü örgüt lehine yazılar olan sitelerde, propaganda yapılması konusunda bir şeyler söyleyen yok mu? Dahası bu olaylarda sitelerine Türk Bayrağı, Atatürk posteri koyan İTÜ sitelerine karşı yapılan tehditleri biliyor musunuz?

13-) Kamuoyuna Sağ-Sol çatışması olarak yansıyan bu olayı düzeltmek için http://www.itu.edu.tr/duyuru/ITU_Yonetim_Kurulu.htm adresindeki aşağıdaki duyuru haricinde basına ne bir tekzip ne bir düzeltme gönderilmemesinin altında acaba “PKK İTÜ’de” gibi bir anlam oluşmamasını istememenin yanında Sol olarak bilinen İTÜ’nün PKK’yı içinde barındırırken suçüstü basılmasının duyurulmaması isteği var mıdır?

İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİÜNİVERSİTE YÖNETİM KURULU AÇIKLAMASI

Üniversitemizde 8 Mayıs 2006 Pazartesi günü öğrencilerimiz arasında istenmeyen olaylar gelişmiş, dört öğrencimiz yaralanmıştır. Bu öğrencilerimize gerekli tıbbi müdahale yapılmış olup, sağlık durumlarında kaygı duyulacak bir husus yoktur.

Üniversite Yönetim Kurulu Yerleşkelerimizde herhangi bir yasa dışı eyleme izin vermemekte kararlıdır.

9 Mayıs 2006 Salı günü Üniversitemiz mensupları  ve misafirleri ile İTÜ öğrencileri dışında hiç kimse Üniversiteye alınmayacaktır. İzinsiz yürüyüş ve gösteri yapılmasına izin verilmeyecektir. Öğrencilerimizin tahriklere kapılmayarak içinde yaşadığımız olayları sağduyu ile değerlendirip, en doğru davranış biçimini sergileyeceklerinden şüphemiz yoktur.

Üniversite kamuoyuna duyurulur.

 14-) Kendini Solcu olarak sınıflandıran ve o görüşlere sahip olan arkadaşlar ve hocalarımız, artık karar verin. Bu PKK’lıları “Halkların Kardeşliği”, “Demokrasi”, “İnsan Hakları” vb ile bağrınıza basacak mısınız? Yoksa terörü lanetlemeyi sadece Sağ kesime mi bırakacaksınız? İTÜ adı Amerikan Filosuna karşı yürüyüşlerle anılırken Amerikanın ve diğer gelişmiş devletlerin kuklası olan böylesi bir örgütü sol içerisinde barındırması ile anılacak. Bu konuda neler yapacaksınız? İTÜ’nün her yerinde devasa boyutlarda astığınız sadece sol görüşleri barındıran afişlerden en azından bir kısmı teröre ve bölücülüğe de isyan edecek mi? Bölücü Kürtçülüğü aranızda barındırırken Türk denince hemen ırkçı, faşist gibi yaftalar mı yapıştıracaksınız? Kendi görüşünüzden başka görüşü faşizm olarak mı yaftalayacaksınız?

15-) Kendini Sağcı olarak sınıflandıran veya o görüşlere sahip olan arkadaşlar ve hocalarımız, artık siz de karar verin. Sağcı denilince akla Faşist kelimesi mi gelecek? Şiddet mi gelecek?  Irkçıları ve şiddet meraklılarını uzaklaştırın aranızdan. İTÜ’ye giremeyip kapıda bekleyen şiddet meraklıları sebebiyle bizim adımız lekeleniyor. Dahası korku ile insanları uzaklaştırıyorsunuz. Irkçı söylemdekileri aranızdan uzaklaştırabilecek misiniz? Şiddet eğilimlileri aranızdan uzaklaştırabilecek misiniz? Şehit cenazeleri, PKK olayları haricinde de siyasi arenada, fikir ve görüşlerinizle de sizi görebilecek miyiz? Başka üniversitelerdeki gibi “Polat Alemdar” pozlarındaki reisler İTÜ’de de devreye konacak mı? Bu şekilde davrananlar neden ve nasıl uzaklaştırılmaz?

16-) Apolitik hale getirilmiş gençlik bile PKK gibi bir örgüte karşı bu kadar tepki doğurabiliyor. Siz PKK’lılar İTÜ’de sizin yeriniz yok. Bu kafanın Türkiye’de ve dünyada yeri yok. Eğer sitelerimize saldırmaya devam eder, alakalı alakasız arkadaşlarımızı hedef gösterirseniz, Pazar sabahı Gölet Yurtlarında yürüyen ve PKK elebaşı Apo, PKK ve yandaşlarına sloganlar atan, Türkiye’nin bütünlüğüne saldıran, İTÜ öğrencilerine hakaret eden o 61 kişinin tek tek fotoğrafları da yayınlanacaktır. İsimleriniz Emniyetimizde vardır veya olmalıdır. Ayağınızı denk alın. Bizim huzurumuzu da ülkenin huzurunu da kaçırmayın. Ayrıca bir gün önce arkadaşlarımızı tartaklarken bir şey demeyip ellerinde demir sopalar ile alenen Faşist iken “İTÜ Faşizme Mezar Olacak” diye böğürürken, ertesi gün Faşist bir saldırıya maruz kalınca kıvırıp da masum konumuna geçmeyin. İTÜ öğrencisinin zeka düzeyi sizden kat be kat yüksektir. Kışkırtmaya çalıştığınız sağ sol çatışmasını İTÜ’lüler olarak gördük ve onaylamıyoruz. Solun arasına saklanma çabalarınızı, Pazartesi günü “Yaşasın Devrimci Dayanışma” afişlerinizle Solcu arkadaşlarımızı kandırma çabalarınızı da görüyoruz.  Size bunca zaman sabretmiş ve ses çıkarmamışsak hoşgörümüzdendir ama artık bıçak kemiğe dayandı.

17-) Sayın Emniyet Güçlerimiz, Askerlerimiz, Polisimiz, Yöneticiler neden bu PKK’lılarla öğrencileri muhatap ediyorsunuz? İTÜ gibi teknik ve politika ile alakasız bir okuldaki Türkiye’nin gerçekten kaymağı olan öğrencileri bu PKK ile muhatap ederek ne kazandırmaya çalışıyorsunuz? Vatanseverlik, Milliyetçilik vb ise merak etmeyin İTÜ Öğrencileri zaten öyledir. Yok eğer PKK’lıları bize tepeletecekseniz eğitim vermeniz gerekecektir. T cetveli, hesap makinesi, kitapları taşımaya alışmış ellerimiz, okul-kütüphane gezmeye alışmış ayaklarımız ile bunu yapamayız. Bizi mazur görünüz.

18-) Türkiye’de karışıklık çıkaracak ve bundan rant elde edecek sayın sömürücüler. Yanlış adres seçiyorsunuz. İTÜ oyunlarınızı görüyor. Mühendisler siyasetten anlamıyor sanıyorsunuz ama anlıyor. Siyasetsiz ortamda siyaset yapamayan siyasetçiler arasında siyasete bulaşmamayı en güzel siyaset olarak seçiyor. Mahvettiğiniz üniversitelerimizde teknik bilgisini artırıyor ya da ülkesi için yeni şeyler üreterek katma değer ortaya koyuyor. İTÜ kolayına etkilenecek bir üniversite değildir.