İTÜ 2007

20 Mart 2007

nevruzafis
pkk gençlik örgütünün İTÜ’de astığı afişler

Nevruz…. Dünyanın birçok yerinde yeni yılın gelişi olarak, baharın müjdecisi olarak kutlanır.

2006 senesinde yaşadığımız saldırıların ardından yaptığımız uyarılar tabi ki dikkate alınmadı.

İTÜ yönetiminin duyarsızlığı ve göz yumması sebebiyle bölücü örgüt yandaşları tüm Türkiye’de olduğu gibi İTÜ’de de bu güzel bayramı kaynaşma yerine ayrışma vesilesi olarak kullanmak istedi ve 20 Mart 2007 Salı günü İTÜ’de de bu amaca yönelik el ilanları dağıttı ve afişler astı. El ilanlarını almak istemeyenleri ve karşı çıkanları tartakladı. Örgüt tanıdıktı, 2006 senesinde İTÜ’de gerilla yürüyüşü yapan, protesto etmek isteyen öğrencilere demir sopalarla ve bıçaklarla saldıran militanların bulunduğu örgüt… PKK’nın gençlik yapılanması YÖGEH.

Bir İTÜ öğrencisi arkadaş apo adına dağıtılan bu ilanları görünce refleksle yırtıyor… Ardından İnşaat Fakültesi kantininde İTÜ içinden ve dışından gelmiş 20 kadar kişi bu arkadaşı tartaklıyor ve bağıra çağıra “sizi dövmeye değil öldürmeye geldik!” şeklinde saldırıyorlar. Ah be şerefsiz… En fazla bildiriyi tekrar dağıtır geçersin öğrencilere neden saldırıyorsun? Neden ölümle tehtit ediyorsun?

24-21mart2007yuruyusu
Öndeki bayraklı arkadaş, İnşaat kantininde pkklılar tarafından tartaklanan öğrenci arkadaş.

2006 senesinde de benzer saldırılara maruz kalmıştı İTÜ’lüler. Bunu rektörlüğün engelleme çabalarına ve tehtitlerine rağmen yürüyerek protesto etmiştik. Yögeh(YDGH)’lıların saldırılarını bu sene de protesto etmek üzere internette konuşuyor gençler. Geçen sene kitleyi görünce çekinen, mevzi kaybetmekten korkan örgütçüler bu defa hazırlıklı… Kitlesel bir katılım olmaması için olağanüstü bir çaba içerisindeler… İTÜ içerisinde faliyet gösteren sol örgütler İTÜ’nün internet forumlarında bu sene yürüyenlerin provokatör olacağını, yeniden saldırıya uğrayabileceğini, öğrencilerin faşistler tarafından tahrik edildiğini vs. söylüyorlar.

Ancak her türlü engellemeye rağmen İTÜ Öğrencileri 2007’de de protesto yürüyüşünü gerçekleştirdi… Dilekçeler rektörlüğe verildi.

43-21mart2007yuruyusu
Rektörlük önündeki Atatürk anıtı önünde bulunan bir öğrencinin çektiği fotoğraf.

Temel Talepler ve sorular.

  1. Bundan sonra bölücü hiç bir grubun izinsiz el ilanı ve afiş dağıtmaması için İTÜ Rektörlüğü gerekeni yapmalıdır.
  2. Kimse İTÜ’de devletimizin kolluk güçlerinin yapması gereken vazifeyi yapmak zorunda bırakılmasın.
  3. İTÜ’de bu kişiler ve bağlantılı öğrenciler disiplin soruşturmasına tabi tutulsun.
  4. İTÜ yönetiminde bölücüler varsa temizlik yapılsın.
  5. Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin şerefli bir üniversitesi olan İstanbul Teknik Üniversitesi üç beş çapulcu bölücüden mi çekiniyor?
  6. Daha kaç kez yürümemiz gerekiyor?