7/8/9 Mayıs 2006 Olayları – 7 Mayıs ve Öncesi

İTÜ’de her yıl düzenlenen “Bahar Şenliği” adı altındaki bu yıl 20.si yapılan şenlikte her yıl PKK adına atılan sloganlar, açılan afişler olur, İTÜ öğrencileri bakar geçerlerdi. Bu sene de bir grup bölücü kişi ki bunlar önceki yıl adlarına BAGEH, bu sene YÖGEH diyorlar; ancak 7 Mayıs 2006 Pazar günü attıkları sloganlar Apo ve PKK adına idi. Aralarında “Öğrenci Koordinasyonu” adını kullananlar da vardı. Bu yıl Che posterlerini Şenlik Alanı’na dikerek sözüm ona “Sol” görüntüsü vermeyi de ihmal etmemişlerdi.

Yaklaşık bir ay kadar önce (9 Nisan) http://www.teknikforum.com/viewtopic.php?t=17406&postdays=0&postorder=asc&start=0 adresindeki uyarı ile geçen senelerde görülen görüntülerin bu yıl da tekrar edilmemesi isteği bazı öğrencilerce yapılmıştı. Önceki yıllardaki Bahar Şenliklerini de  görenler o sıralardaki bombalama olayları ile İTÜ’de her zaman görülen PKK ve ona bağlı veya yandaş örgüt afişleri, yemekhanede görülen alınları kırmızı bantlı altlarında “şehit” yazılan kişilerin afişlerini de görmüşlerdi. Bu tepki bombalama olayları ardından normal algılanabilir. Masumları hedef alan bir sürü kişiyi öldüren, İstanbul’u o sıralar kan gölüne çevirenler her yıl İTÜ Maslak Yerleşkesi’nde her nasılsa bölücü sloganlar atabiliyor, PKK ve elebaşını destekleyebiliyorlardı. Buna ne şenliği düzenleyenlerin, ne İTÜ yönetiminin, ne de öğrencilerin bir itirazı yoktu!

Her yıl olduğu gibi bu yıl da değişik günlerde yakınından geçildiğinde Kürtçe harici hiç bir müzik veya söylem duymadık. Bunda da bir sorun görmedik. Çünkü Kürtler de bu ülkede yaşıyor, kültürel haklarına saygı duyuyorduk ve hepimizin farklı kökenden arkadaşları vardı. Yürüyüşte de Kürt kökenli arkadaşlarımız vardı. Ancak bu şenlik alanındaki bazı arkadaşlar, Kürtler üzerinden bölücülük yapmaya çalışan PKK’ya destekçi olanları dışlamayarak barındırıyorlar veya ayrışmaya çalışmıyorlardı. İlginç olan ise Emniyet Kuvvetleri’nde her yıl alınan görüntüler ile bütün bu kişilerin bilgilerinin olduğunu sağır sultanın bile duymuş olduğu yönündeki söylentilerdi. 

İTÜ Sitelerinde şenlik yaklaşırken PKK’nın bu şenliğe bulaştırılmamasına yönelik haklı istekler yazıldı. Bazı öğrenciler Rektörlüğe dilekçe verdi. Ama bir netice görülmedi. Yine İTÜ’lüler sessiz çoğunluğu oynamaya başladı. Sonunda bu başlıklar da kendiliğinden arka sıralara geriledi. Bu yıl hiç bir sorun çıkmıyor diye düşünürken, elimize geçen bir görüntüde de aşağıda görüldüğü gibi (mavi bir flama görüntüsü var) şenlik alanında toplananlarca yine bu flamayla 7 Mayıs 2006 Pazar sabahında Gölet Yurtları civarında yürüyüş yapılarak bölücü örgüt lehine sloganlar atıldı.

pkk1
Tarih: 4 Mayıs 2006 Yer: Şenlik Alanı Maslak Yerleşkesi

6 Mayıs Pazar günü akşam saatlerinde alkol almaya başlayıp, gece okulda kimse kalmayınca slogan atanlar, sabahlayıp saat 06 civarında Gölet Yurtlarına doğru ellerinde yukarıdaki mavi flama olduğu halde “61 kişi” tek sıra hızlı adımlarla yürüyüş yaparak “biji serok apo” , “öcalan şak şak şak” gibi sloganlarla tempo tutarak, Gölet Yurtları’ndaki İTÜ Öğrencileri’ni uyandırmış, pencerelere çıkanlara “girin içeri” vb bağırmışlar, bir kaç tur attıktan sonra göletin yanından tek sıra yürüyerek göleti dolanıp tekrar Gölet Yurtlarındaki 7-11 bloklar arasından geçip Şenlik Alanına dönülmüştür. Yapmak istedikleri tahriki Gölet Yurtlarında kalan herkes görmüş yine İTÜ Sitelerine bildirmiş, kimse inanmak istememiş ama fotoğrafları görünce ve birden fazla kişiden de aynı olayın doğruluğunu teyit edince kimsenin şüphesi kalmamıştır.

pkk2
Gölet yurtlarından bir öğrenci arkadaşın uzaktan çektiği gerilla yürüyüşü fotorafı.

“Olay esnasında gerek Yerleşke’ye girişlerinde gerekse gösteri sonrasında Üniversite Güvenliği tarafından gruba hiç bir müdahalede bulunulmamış olması, Yerleşke içerisinde her zaman bir midibüs dolusu çevik kuvvetin yeni Rektörlük binası arkasında hazır bekletilmesine karşın, çağırılan polisin olay yerine intikal etmeyişi de akıllarda İTÜ’deki öğrencinin güvenliğine dair soru işaretlerini artırdı”

Kaynak:  http://www.habervitrini.com/haber.asp?id=220125

Gerek alternatik şenlik alanında, gerekse gerilla yürüyüşünde kullanılan mavi renkli flama aşağıdaki şekildedir.

yogeh
PKK gençlik kolları flaması (2006)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s